13 października o godz. 17.00 w Hali Widowisko-Sportowej przy ulicy Poniatowskiego 32 w Bochni odbyła się premiera filmu „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i PROJEKT: PILECKI dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski i Województwa Małopolskiego. Po projekcji odbył się akustyczny koncert Fortecy oraz mini recital Tadka Polkowskiego.

Film powstał z okazji 70 rocznicy ucieczki Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego z KL Auschwitz. Stowarzyszenie Auschwitz Memento zorganizowało konkurs „Ucieczka z Auschwitz 2013”. Nagrodą miał być udział w rajdzie historyczną trasą ucieczki. Wygrał zespół

„Forteca” ze Szczyrku, który gra patriotycznego rocka inspirowanego polską poezją z okresu II wojny światowej. Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia Starosty bocheńskiego i reprezentowana była przez dyrektora ZSO nr 5 Pana Adama Przybylaka i wicedyrektora Pana Sławomira Gabrysiaka. Na pokaz przybyły dzieci rotmistrza Pileckiego-Pani Zofia Pilecka Optułowicz i Pan Andrzej Pilecki oraz potomkowie osób, które pomagały uciekinierom.

Jako jedyna szkoła w Polsce, jesteśmy w posiadaniu filmu, który planujemy zaprezentować w Grudziądzu 16 listopada 2013 r. O szczegółach grudziądzkiej premiery będziemy informować w późniejszym terminie.

zobacz: http://www.projektpilecki.pl