Promocja albumu IPN o rtm. Witoldzie Pileckim


W dniu 15 października 2008r. delegacja ZSO nr 5 w Grudziądzu, w osobach: dyrektor ZSO nr 5 pan Adam Przybylak i zastępca dyrektora ZSO nr 5 pani Hanna Piecuch-Szulc, uczestniczyła w promocji albumu wydanego przez IPN, poświęconego patronowi naszej Szkoły, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Podniosła uroczystość odbyła się w warszawskim Belwederze z udziałem rodziny rotmistrza, przyjaciół, delegacji szkół noszących jego imię i licznie zgromadzonych gości. Zaszczycili ją swoją obecnością: Janusz Kurtyka, prezes IPN-u, Zbigniew Romaszewski, senator RP i Jan Olszewski, były premier RP.

Autor albumu, Jacek Pawłowicz, szczegółowo zaprezentował zaproszonym uczestnikom spotkania swoją pracę, ilustrując ją pokazem slajdów z miejsc, w których przebywał rotmistrz Pilecki. Głos zabrali również: Zofia Pilecka-Optułowicz (córka rotmistrza) i Andrzej Pilecki (syn rotmistrza), czule wspominając czasy swojego dzieciństwa. W pięknie udekorowanej sali Belwederu wybrzmiewały wartości, dla których poświęcił życie rotmistrz Witold Pilecki, ale uczestniczący w uroczystości mieli również niepowtarzalną okazję poznać go jako nieprzeciętnego Człowieka i wspaniałego Ojca.

Pamiątką po pobycie w Warszawie jest album, który Szkoła otrzymała w darze od autora z dedykacją Z.Pileckiej-Optułowicz i A. Pileckiego, który można przeglądać i czytać w szkolnej bibliotece (warto!). W zamiarach IPN-u jest też zaprezentowanie w Grudziądzu wystawy plenerowej w rocznicę śmierci Witolda Pileckiego, Patrona naszej Szkoły.