Ballada o Witoldzie Pileckim

Rotmistrzu! Tyś mąż chwały nad mężami,
Bronił nas przed faszystami.
A ten kraj twój ukochany,
Znienawidził Cię i zranił.
Nie mniej za złe, przebacz proszę,
To nie nasza wina !
Komuniści wyrok dali,
Cóż tu zrobić?
Lecz tyś skonał.
Chociaż wyrok wykonany,
Serca nasze pełne chwały!
Pełne dumy i radości,
Żeś nasz patron-mąż wolności !
Dziś, gdy Ciebie wspominamy,
Wciąż kochamy, pamiętamy,
Poświęcenie Twoje wielkie,
I starania Twoje wszelkie.
Tyś za Polskę zginąć musiał,
Tyś za kraj cierpiał katusze,
Tyś gotowy na tortury,
To za kraju wieczne mury.
Opłaciły się starania,
Polska- wolna, nieskalana
Ty już w grobie dawno leżysz,
Śpij! Waleczny nasz żołnierzu !

Paweł Kowalczyk, kl. IIIb gimnazjum
I miejsce w szkolnym konkursie na wiersz o Patronie - maj 2008


"A wszystko po to, żeby ... "

Witold Pilecki
rotmistrz, Polak
Walczył o ojczyznę.
A wszystko po to, żeby...

Polskę, matkę swoją ukochaną
Zobaczyć wolną,
biało-czerwoną
A wszystko po to, żeby...

Po polsku było wolno.
mówić, myśleć
i nie bać się zasnąć
w swoim domu.

A wszystko po to, żeby
w pomniku z serc naszych,
niezniszczalnych, trwających,
wyryć swe imię,
nie dla
SPLENDORU, CHWAŁY,
lecz po to, by
spocząć na wieki
w sercu matki-POLSKI

Małgorzata Szymańska, kl. IIId gimnazjum
II miejsce w szkolnym konkursie na wiersz o Patronie - maj 2008


Bohaterze!

Nic nie dzieje się przypadkiem.
W swym życiu wiele razy przemykałeś się ukradkiem.
Nie zmuszany, potępiany, wiele razy też torturowany.
Życie za Ojczyznę oddałeś dobrowolnie.

Bohaterze! Dzielny woju!
Jesteś dziś oznaką znoju.
Jesteś chlubą mego narodu.
Choć to on, niegdyś wpędził Cię do grobu!

 

Paulina Tkaczyk, kl. Ia gimnazjum
III miejsce w szkolnym konkursie na wiersz o Patronie - maj 2008


"Któż inny jak Ty bronił Ojczyzny"

Któż inny jak Ty bronił Ojczyzny?
Poszukiwał prawdy i wolności dla kraju.
Krew, smutek i łzy
To złe wspomnienia oświęcimskich dni.
To Ty nadziei uczyłeś!
Tych, co na stos,
Rzucali w krematoria swój życia los.
To Ty! Walczyłeś do końca dzielnie,
by światu całemu pokazać
że Rzeczypospolitej
z mapy nie wolno wymazać.
Dziś jesteś wzorem dla nas i całego kraju.
I choć mijają lata i radość w sercu gości,
Nie zapomnimy o Twojej przeszłości.
Pomnik Twych zasług
Wznosimy Ci mistrzu,
Bo wszyscy wiemy
Kim jesteś Rotmistrzu!

Piotr Basak i Tomasz Wasieliewski, kl. Ie gimnazjum
III miejsce w szkolnym konkursie na wiersz o Patronie - maj 2008


Witold Pilecki

Ty, byłeś dzielnym bohaterem
I obrońcą Polski.
Broniłeś swojej Ojczyzny,
Dla nas i wszystkich Polaków.

   Starałeś się o bezpieczeństwo
   Dla Twojej rodziny,
   Pilnowałeś, aby w domu rodzinnym
   Nigdy nie brakowało ciepła i chleba.

Nikogo nie zawiodłeś,
Zawsze można było liczyć na Twoją pomoc.
Byłeś wzorowym synem, wnukiem,
Mężem i ojcem.

   Dziś jesteś Patronem
   Szkoły Podstawowej w Grudziądzu.
   Twoje nazwisko już na zawsze
   Pozostanie w naszej pamięci.

Karolina Kondracka, kl. V
Wiersz wyróżniony w I Międzynarodowym Konkursie "Armia Krajowa - bohater i patron" - TORUŃ 2001


Witold Pilecki

Witold Pilecki
żołnierz Wojska Polskiego
choć stracony i skazany,
nie zapomnij go kolego.

Witold Pilecki
w Oświęcimiu katowany
i dlatego przez wszystkich
na zawsze zapamiętany.

Natalia Zaborowska kl. IV
Wiersz wyróżniony w I Międzynarodowym Konkursie "Armia Krajowa - bohater i patron" - TORUŃ 2001


Dla Ciebie ...

Nie z brązu, granitu
a nawet z marmuru,
po prostu ze złota,
tylko dla Ciebie - Rotmistrzu,
pomnik zbuduję.

W zieleni lasów,
w obłokach nieba,
ptaki będą nam śpiewać
o Twych cierpieniach.

Mateusz Rafalski kl. IV
Wiersz nagrodzony w Konkursie "Patron Szkoły - Rtm. Witold Pilecki" - GRUDZIĄDZ 2001


Szanowny Panie Witoldzie Pilecki!

    Jestem uczennicą klasy VI i serdecznie Pana pozdrawiam. Uczęszczam do Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu. Nasza szkoła ma patrona i jest nim właśnie Pan; z czego bardzo się cieszę. Gdy odbywały się wybory patrona naszej szkoły, większość uczniów głosowała właśnie na Pana, w tym oczywiście i ja. Ale nie tylko Pan był proponowanym kandydatem na patrona naszej szkoły; byli też inni kandydaci, którzy zrobili dużo dla naszego kraju. Lecz naszym zdaniem to Pan był dla nas wzorem. cenimy w Panu odwagę, dobroć, bohaterstwo i dumę narodową. Jesteśmy też dumni, że nasz Patron szkoły, walczył o wolną Polskę, aby następne pokolenia Polaków mogły spokojnie żyć, pracować, uczyć się. Nauczył nas Pan jak walczyć o to aby Polska była Polską i za to szczególnie jesteśmy Panu wdzięczni. Pańska odwaga i duma Polaka będzie dla nas przykładem. Zrobimy wszystko, aby nasz kraj był taki, o jaki Pan walczył.

Marta Runatowska, kl. VI

( Interpunkcja zgodna z oryginałem )


Praca literacka

Jakie cechy naszego patrona szczególnie mi imponują?

Rotmistrz Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Karelii na północy Rosji. Matka – Ludwika zajmowała się domem i dziećmi, ojciec – Julian piastował wysoki urząd Rewizora Lasów Państwowych. Witold Pilecki już od najmłodszych lat chciał zostać kawalerzystą, a spośród zabaw dziecięcych najbardziej lubił gry o charakterze wojskowym.    Rotmistrz Witold Pilecki został patronem naszej szkoły. Bardzo się cieszę, że wybrano właśnie Jego, ponieważ jest to człowiek godny naśladowania, jest dla nas wzorem. Na pytanie – jakie cechy rotmistrza szczególnie mi imponują, nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Cech tych jest oczywiście bardzo wiele, min. odwaga, dobroć, bohaterstwo, poświęcenie, oddanie, zacięcie w walce, konsekwencja w dążeniu do celu. To właśnie rotmistrz założył Tajną Armię Polską, dobrowolnie dał się złapać i osadzić w obozie w Oświęcimiu. Cenię w Nim Jego dobroć i lojalność wobec towarzyszy. Chciał pomóc więźniom, organizował dożywianie, rozdzielał odzież i podtrzymywał osadzonych na duchu. Pragnął wyeliminować zdrajców i donosicieli. Organizował ucieczki z obozu, zdobywał różne informacje i przekazywał je do Komendy Głównej AK. Poprzez swoje męstwo i wolę walki udowodnił, że ani powstanie warszawskie, ani niewola w Ożarowie nie zdołały w nim zdławić tego, co w człowieku najlepsze. Podziwiam bohaterstwo i dumę narodową Rotmistrza Pileckiego. Wszystko co robił, czynił z myślą o Polsce. Chociaż wiedział, że jego działalność jest niebezpieczna, nigdy się nie poddał, nie zrażał niepowodzeniami, poświęcał się dla kraju i drugiego człowieka. Był więziony i torturowany, pomimo to zniósł najgorszy ból. Kochał swój kraj i pokazał nam jak należy kochać.    Patron naszej szkoły to prawdziwy bohater i patriota. Dla mnie osobiście jest kimś, kto nauczył mnie, jak należy postępować w chwilach zwątpienia, jak dbać o innych, jak dbać o kraj, w którym żyjemy. Nauczył mnie, co to honor, sprawiedliwość, poczucie własnej godności. Zrozumiałam, że bohaterem jest nie ten kto strzela, lecz ten, kto potrafi zapobiec strzelaniu.    Rotmistrz Witold Pilecki niesprawiedliwie osądzony – został skazany na śmierć w 1948 roku. Dzięki swej odwadze i oddaniu Polsce przeszedł do historii i na zawsze pozostanie w mojej pamięci i w pamięci rodaków.

Agnieszka Fraszkiewicz, kl. I c